MANGROVLAR

MANGROVLAR
Mangrovlar, deniz gösterilerine ve sığınaklara giderek daha tanıdık eklemeler haline geldi. Yine de hobideki varlıklarına ve gelişmiş kullanılabilirliklerine rağmen, hala büyük ölçüde yanlış anlaşılmakta ve en iyi şekilde tutulmaktan daha az korunmaktadırlar.
Önce “mangrov” adı verilen bitkiler hakkında biraz bilgi verelim. Tropikal deniz ortamındaki muazzam ekolojik önemi hakkında çok şey yazılmıştır. Yüzeyin üstünde ve altında ve su kenarında sayısız yaşam formu için yaşam alanı sağlarlar. Kuşlar, sürüngenler, memeliler, balıklar ve omurgasızlar mangrov topluluklarını yiyecek, barınak ve üreme için istismar ederler. Bu toplulukların larvalar tarafından bir fidanlık ortamı olarak kullanılması, kıyı şeridinin her iki tarafında, yaşam ağının çok ötesinde olağanüstü sonuçlara sahiptir. Stratejik olarak birbirine karışmış bu ağaçların yapısı, kıyı şeridinde erozyondan korunma ve aksi takdirde açık deniz resif topluluklarını kirletebilecek ve daha sonra onlara bağlı balıkları ve omurgasızları etkileyebilecek akıntılardan tortuların stabilizasyonu için çok önemlidir. Mangrov habitatlarının korunması, mercan kayalığı ekosistemlerinin ve ekonomilerinin, balıkçılardan avlananlara ve aralarında çok daha fazlasının hayatta kalması için çok önemlidir.
Aslında, “mangrov” adı verilen bir türe sahip olduğunu iddia eden elliden fazla bitki ailesi vardır. Bununla birlikte, yalnızca üç mangrov cinsi yaygın olarak tanınmaktadır ve akvaryumcular esas olarak yalnızca en tuzlu su çeşidiyle ilgilenirler: Kırmızı Mangrov ( Rhizophora mangle ). Önce diğer iki cinse kısaca değinelim:
Kara Mangrov ( Aviccenia germinans ), kıyılarda kısmen dalmış veya tamamen karada yaşayan bir yer olarak bulunabilir. Budamaya (ve daha soğuk sıcaklıklara) karşı Kırmızı Mangrov’a göre daha toleranslı olmalarına rağmen, kesinlikle daha az tuzlu su ve alt tabakalarına göre önemli bir toprak / çamur bileşenini tercih etmeleri, onları deniz akvaryumcuları için daha az çekici hale getirir.
Beyaz Mangrov ( Laguncularia racemosa ), deniz suyuna tam daldırmaya pek tahammül etmez ve gerçekten en iyisi tamamen karasal bir bitki olarak saklanır. Sıradışı, ancak ilginç, “kara ve deniz” tarzı biyotop gösterilerinin yanı sıra, beyaz mangrovun akvaryumcular için neredeyse hiç çekiciliği yok.
Kültürlenmiş Kırmızı Mangrovlarda sağlıklı ve güçlü büyümenin anahtarı, bitkinin tuz kristallerini ihraç etmesine yardımcı olmak için yaprakların her gün temiz, tatlı su ile püskürtülmesidir.
Deniz hobisi amacıyla, özellikle Kırmızı Mangrov’u arıyoruz. Nitekim akvaryumcuların karşılaşması muhtemel ilk türdür. En yaygın olarak görkemli hava dikme kökleri (kıyı şeridine ve sığlıklara dalmış kemerli ve açıktaki yumrulu dizler) için fotoğraflanan en yaygın olanıdır. Ve yukarıda bahsedildiği gibi deniz ortamları için bu ailenin en önemli türüdür. Çok basit bir bakım yapılırsa, akvaryum kullanımı için en dayanıklı ve uyarlanabilir türlerdir. Her şeyden önce bu makaleden hatırlamanız gereken tek şey şudur:kırmızı mangrov yapraklarına, optimal sağlık ve büyüme için neredeyse her gün temiz ve tatlı su püskürtülmesi gerekir . Bunun nedenleri aşağıda daha ayrıntılı açıklanmıştır, ancak önce – türler için bir özet:
Kırmızı mangrovların tüm tuzlu gradyanlar meydana fakat yapamam tipik olarak tuzluluklar arasında hızla hareket eder. Mangrov satın alırken, fidelerin (propagüllerin) filizlendiği yerden suyun tuzluluğunu öğrenmek ve bunu evde sigortalamak çok önemlidir. Yayılımlar kökleri ve yaprakları aynı şekilde taze, acı su veya tam deniz suyunda filizlerken, aralarında hızlı bir şekilde hareket ettirilmemeli, bunun yerine haftalarca alıştırılmalıdır. Kıyıya yakın ortamlarda bile tuzluluğun, denizin hacmi nedeniyle oldukça istikrarlı olduğunu hayal edebilirsiniz. Mangrovlar, inceden kaba olana kadar bir dizi substratta büyür, ancak ince kum veya çamurlu yüzeyleri tercih edin .
Bununla birlikte, akvaryumda çok ayrıntılı ve kapsamlı kök sistemlerine gereken önemi verilmelidir. Bir mangrov fidanı bile üç yıl gibi kısa bir sürede cam veya akrilik akvaryumlara baskı uygulayabilen veya onlara zarar verebilen müthiş bir kök sistemi geliştirebilir. Yukarıdaki mütevazı yaprak ve dal büyümelerini değerlendirerek bu kökleri küçümsemeyin! Mangrovların olabildiğince büyük kaplara (çıkarılabilir saksılar) dikilmesini, böylece gelecekte nakil için bakımını aşırı derecede zorlaştırmadan ağacın gelecekteki rahatsızlıklarını azaltmasını tavsiye ederim. Yine de emin olun,
Mangrov ağaçlarının yabani olarak toplanması birçok bölgede yasaktır, ancak bol tohumlarının ( propagül) oldukça sınırsızdır. Filizlenmemiş propagüller, yaprakların filizlendiği yerden dar bir şekilde sivriltilmiş bir uca sahip ve köklerin büyüdüğü yerde kalınlaşmış, kör, genellikle kahverengimsi uçlu uzun yeşil purolara benziyor. Propagülün daha büyük ucu, ana gölgelikten düz bir düşüşten sonra kendisini kuma daldırılmış olarak bulma şansına sahip olmaması koşuluyla, döküldüğünde veya sürüklendiğinde bir alt tabakaya doğru yolunu bulma olasılığını artırmak için tasarım gereği gelişti. Filizlenmemiş fideler ılıman koşullarda su dışında bir yıla kadar yaşayabilir.
Akvaryumculara sadece filizlenmemiş fidanları aramaları şiddetle tavsiye edilir. Varışta herhangi bir kök veya yaprak varsa , propagüllerin filizlendiği tuzluluk seviyesini gerçekten öğrenmelisiniz. Bu tür bilgiler olmadan, tuzluluk şoku çok gerçek bir endişe kaynağıdır ve bir “kuruma” ile kanıtlanabilir ve propagül ozmotik şoktan buruşuk bir görünüm alırken haftalar içinde yok olabilir.
Sonra, mangrovlarınızı nasıl ve nereye ekeceğiniz konusunda ciddi düşünmelisiniz. Bazı insanlar onları tehlikeli bir şekilde taşma alanlarına yerleştirir veya küçük sığınaklara yerleştirir. Diğerleri, dramatik bir estetik etki ve kendi başına benzersiz bir biyotop görüntüsü için sıralı bir kap inşa etmek veya genç ağaçların etrafını sergilemek için uyumlu bir çaba sarf ediyor. Mesele gerçekten kısa vadeli yerine uzun vadeli bir duruma indirgeniyor. Bazı insanlar fideleri hiç dikmezler, daha ziyade muhteşem hava dikme köklerini teşvik etmek için onları suyun ortasında asılı tutarlar.
Fidelerin taşkınlara ve küçük sığınaklara yerleştirilmesi, en iyi ihtimalle geçici bir çözümdür. Köklerin sınırlı uyarılmasıyla yavaş büyüyebilirlerse de uzun süreli koruma ve dinçlik için ideal değildir.
Ayrıntılı, hava kök sistemlerini teşvik etmek için, fideleri esnek bir şekilde bir direğe (PVC boru, sert hava yolu boruları vb.)bahçıvan bandı – bir manzara veya bahçe merkezinde mevcuttur. Esnek bant kullandığınızdan emin olun, çünkü sert bağlar bitki büyüdükçe bitkiyi kesecektir. Bağlı fide, propagülün yalnızca alt 1 / 3’ünün suya battığı bir derinliğe daldırın. Kökler yapraklardan önce filizlenir. Kökler büyümeye ve gelişmeye başladığında, sadece bitkinin “gövdesini” kazık üzerinde yavaş yavaş yukarı hareket ettirmeniz gerekir. Bu alaycı şekilde, güçlü kökler, sanki gelgitler gidiyormuş gibi ağacın suyun üzerindeki ağırlığını desteklemek için kalınlaşacak ve yoğun bir şekilde büyüyecektir. Yayılmadan önce aylar geçecek ‘ Vücudu kemerli ve sabitlenmiş bir kök sistemi ile sudan tamamen kaldırılabilir, ama görmek ne muhteşem ve doğal bir manzara! Bunun yerine, dart gibi bir kum yatağına basitçe bir propagül sokmayı seçerseniz, substrat kök gelişimi hızlı ve bol bir şekilde gerçekleşecektir, ancak mümkünse, gelgitler ve zamanla havalandırılacak bazı kökler.
Çekici hava desteği kökleri, mangrovunuzu yumuşak, esnek bahçıvan bandıyla bir kazığa nazikçe bağlayarak, gelgit döngülerini simüle etmeden teşvik edilebilir. Zamanla, zorlukla daldırılmış kökleri, güzel bir şekilde oluşmaları için yavaş yavaş sudan daha da uzaklaştırın. Anthony Calfo tarafından fotoğraflar.
Alt tabakanın gübrelenmesi yeni veya kuru kum yataklarında yardımcı olabilir, ancak çözünmüş organiklerin seviyelerinin tipik olarak yüksek olduğu yaşlı akvaryumlarda gereksiz veya tehlikelidir. Mangrovlar, element üzerinde ölçülebilir bir çekim olarak görüldüğünden, dikkate değer bir istisna magnezyum olabilir. Tabii ki, gelişen bir resif akvaryumundaki diğer pek çok şey de magnezyum seviyeleri için bir yüktür ve bu da takviye edilmesini gerektirebilir, bu yüzden bunun mangrovları tutmanıza engel olmasına izin vermeyin!
Mangrovlar, gelgit maruziyetini simüle etmek için zaman zaman askıya alınmadıkları veya maruz kalmadıkları sürece abartılı hava destek kökleri geliştirmeyeceklerdir. Bununla birlikte, doğrudan kuma veya çamura ekildiklerinde, hızlı bir şekilde güçlü kök sistemleri geliştirirler.
Bununla birlikte, düzenli kısmi su değişiklikleri, genel su kalitesini iyileştirmenin ve güçlü mangrov büyümesini desteklemenin en basit yolu olabilir. Protein süzme, su değişimlerinin ötesinde besin ihracatı için ana yolunuz değilse, çözünmüş ve parçacıklı maddeyi kullanma fırsatı vermek için bir mangrov özelliği (refugium, karter, sıralı kap) ekrandan ham taşma suyu ile beslenmelidir. Doğal yaşam alanları ve ihtiyaçları göz önüne alındığında, mangrovları temiz, filtrelenmiş su ile beslemek hem mantığa aykırı hem de verimsiz olacaktır.
Ancak, bu bitkileri korumaya duyduğum tüm sevgiye rağmen, bunların gerçekten nispeten verimli besin ihraç mekanizmaları olmadığını kabul etmeliyim. Bu çok basit bir mesele. Genel olarak büyüme yavaştır ve yaprak düşmesi genellikle yeni yaprak büyümesiyle eşzamanlıdır. Bu bitkilerden elde edilen net kütle kazancı aslında korkunç derecede yavaştır ve tek başına yaprak damlası (besin ihracatı için bir araç olarak) güçlü bir Chaetomorpha veya Gracilaria bazlı sebze filtresiyle kıyaslanamaz .
Mangrovlarda aydınlatma basit bir konudur. Geniş bir ışık aralığına oldukça uyarlanabilirler ancak parlak aydınlatmayı tercih ederler. Pahalı resif akvaryum armatürleri gerekli değildir. Yerel donanımdan veya DIY bahçe merkezi mağazasından ortak sıcak, gün ışığı spektrumlu ampuller çok iyi çalışıyor. Birçok akvaryumcu, akkor (cıva buharı ve metal halojenür dahil) bitki büyüme spektrumu projektörleri veya spot ışıkları altında ince mangrovlar yetiştirmiştir.
kırmızı mangrovları budamak hassas bir konudur ve çoğu akvaryumcu için oldukça tartışmalı bir noktadır. En iyi koşullar altında bile, mangrovlar çoğu insan için gerçekten yavaş büyüyor… 2-3 fit uzunluğa ulaşmak için üç veya daha fazla yıl alıyor. Ağacınızı kesmeniz gerekiyorsa, budama işlemini eksenel uç dallanana kadar ertelediğinizden emin olun. Büyüyen ucun bölünmeden önce hasar görmesi genç örnekler için ölümcül olabilir.
Bu basit kurallara uyun ve deniz akvaryumunuzun çekici bir özelliğinin tadını çıkarın. Kendini işine adamış akvaryumcular, yavru kardinalanaları barındıran mangrovlar ve Diadema kestaneleri ile doğal biyotop gösterilerinin keyfini çıkarabilir … veya özel bir gösterinin kumlu zeminini dolduran Baş aşağı denizanası. Kıyı yaşam alanlarına ve nişlere daha derinlemesine bakın ve mangrovlarla hobinizin tadını çıkarmanın birçok, gerçekten benzersiz ve ödüllendirici yeni yollarını bulabilirsiniz!

Derleyen Kadir Sakal