Canlı Yem Meselesi

Canlı Yem Meselesi
Çoğu balık türü için Canlı Yemler bir ihtiyaç. Labirentliler, Canlı Doğuranlar, Ciklet türleri, Tetra’lar, Sazansıgiller hatta Corydoras’lar bile canlı yem ihtiyacı duyan türler. Canlı yem ile beslediğinizde balıklar kızışır, kondüsyon kazanır, iştahlı olur, daha aktif olur, daha hızlı gelişir, daha güçlü olur…
Şimdiyse Canlı Yem tercihlerindeki fikir ayrılıkları konusundan bahsedeceğim. Kimine göre canlı yem ihtiyacını gidermek için her yol mübahken kimisi için ise hepsi canlı, hepsi günah…
Bu kadar fikir ayrılığına tartışmalara gerek yok aslında.
Canlı yem için kullanılacak bazı türler var, kullanılmayacak türler de var. Bunu biyoloji çoktan çözdü, bize de öğrenmek düşer:
Bazı canlılar doğada besin piramidinin en alt kısmında bulunur. Bu canlılar ekosistem için son derece gereklidir ve yüksek sayılarda çok hızlı şekilde üreyen canlılardır. Bu türlerin sinir sistemi oldukça zayıftır, yem olduğunda acı çekmezler. Çok sayıda üreyip çok sayıda yem olan canlılardır. Bunlar başlıca:
– Kan Kurdu (Larva formundadır)
– Tubifex (Kıl Kurdu)
– Artemia
– Su Piresi
– Un Kurdu (Larva Formundadır)
– Mikrokurt (bir Nematod türü)
– Gammarus
– Sivrisinek Larvası
– Meyve Kurdu
Yukarıda yazdığım canlılar yem yapılmak için uygun türlerdir. Gelelim yapılmaması gerekenlere;
– Kurbağa Larvası
– Canlı Balık
– Salyangoz
– Sürüngen ve Memeliler
Bu canlıların ise sinir sistemi gelişmiştir, acı çekerler, yem yapılmamalıdırlar.
Ayrıca;
Canlı yemin vermiş olduğu besinler, ciğer, haşlanmış yumurta sarısı, olta balığından elde edilen yumurtalar ve et ile akvaryum balıklarınıza verilebilir.

 

Derleyen Kadir Sakal