Akvaryumun Biyolojik Dengesi

Akvaryumun biyolojik dengesi ne zaman oturur:
Akvaryum yalnızca su ve balıktan ibaret değildir. Sağlıklı bir akvaryum sistemi, yararlı bakteriler üzerine kuruludur. Kabaca tarif edersek;
Balıklar solunumları sırasında, dışkıladıklarında, atık yemler, dökülen yapraklar ve diğer organik maddeler çözünmeye başladığında ortaya Amonyak zehri salgılanır. Bu zehir, aşama aşama parçalanarak daha az zehirli olan nitrat’a dönüştürülür.
Yeni kurulumlarda suyun birkaç gün balık olmadan bekletilmesi, sistemin çalışır vaziyette tutulması, klor zehrinin uçması için gereklidir ama yararlı bakterilerin ortama yerleşip kolonileşmesi için bu süre yeterli değildir. Bu yüzden sistemin oturmadığı akvaryumlarda su değerlerini sabit tutmak zorlaşır ve ani amonyak artışları görülebilir.
Dışarıdan ekleyeceğiniz hazır bakteri kültürü veya sağlıklı bir akvaryumdan yapılan aşılama yöntemi ile süreci hızlandırılabilsek de %100 oturmuş bir bakteri düzeninin oluşması 3 ay ile 6 ay arası bir zaman almaktadır. Burada hacim, filtre ekipmanları ve kapasitesi, balık popülasyonu, bakteri aşılama durumu ve kullanılan diğer kimyasallarla birlikte yapılan bakımlar direkt veya dolaylı yoldan etkilidir.
Bakteri kültürünün oturmadığı durumlarda ne olur:
Sudaki atık maddeler yeterince hızlı ayrışmadığı için amonyak miktarında sık sık dalgalanmalar ve artışlar görülebilir. Bu durum balıkları direkt zehirleyip toplu ölüme neden olabilse de genellikle bu seviyede bir artış olmadan önce balıkların direnci kırılır, stres ortaya çıkar ve hastalıklarla parazitlere karşı dayanıksız olurlar. Bu yüzden yeni kurulmuş akvaryumlarda çok daha fazla ölüm ve hastalık görülmektedir.

 

Derleyen Kadir Sakal