Taşlar Salınım Yapar mı?

Taşlar Salınım Yapar mı?
Salınım Yapan Taşlar Akvaryumda Kullanılır mı?
Taşların salınım yapmasının kötü bir şey olduğunu söyleyen epey fazla kişi var. Peki nedir bunun doğrusu;
Kabaca bahsedersek taşın salınım yapması, içeriğindeki element ve bileşikleri suya vermesi durumudur. Salınım konusu daha çok Kalsiyum içerikli kayalar için konuşulur. Kalsiyumlu kayalar (ve kumlar) suya kalsiyum salınımı yapan kayalardır. Kalsiyum, suyun PH derecesini yükseltir ve suyun sertliğini artırır. Bunun zararlı olup olmaması tamamen beslediğimiz canlılarla alakalıdır. Örneğin sert ve alkali suda yaşayan Malawi Cikletleri gibi türler için kalsiyum salınımı yapan kayalar faydalıdır. Bu kayaların Melek-Discus gibi yumuşak ve asidik su değerleri isteyen balıklarda kullanılması istenmeyen bir durumdur. Dolayısıyla salınım yapan kayalar kumlar zararlı değildir, yalnızca doğru ortamda kullanılması gereken malzemeler olduğunu belirtelim.
Kalsiyum salınımı yapan kaya ve kumların tanımlanması konusunda kolay bir yol var:
Kireç Çözücü. Çok düşük ph derecesine sahip asidik bir kimyasal olan Kireç Çözücüler, alkali bir yüzeye temas ettiğinde tepkimeye girerek köpürme meydana gelir. Elinizdeki kaya ve kumlar üzerine damlatacağınız kireç çözücüyle kalsiyum salınımı yapıp yapmayacağını tespit edebilirsiniz; köpürüyorsa kalsiyum salınımı yapar.
Diğer salınım örnekleri:
En bilindik örnek Lâv Kayası salınımıdır. Soğuyup sertleşmiş lavların akvaryumda kullanımı yaygındır. İçeriğinde birçok element barındıran Lav Kayası da suya salınım yapar fakat bu salınım kalsiyum içermediği için köpürme testi yapılamaz. Lav kayası, suyun Ph derecesini düşürür, suyu yumuşatır. Bu yüzden düşük PH isteyen balıklar için uygundur.
Bazı durumlarda doğadan toplanan kayaların kullanılması da zararlı olabilmektedir. Buna örnek verecek olursak kayanın üzerinde cam göbeği mavisi lekeler varsa bu kaya Bakır içeriyor demektir. Bakır, akvaryumda zehir etkisi yapar. Yine bazı kayalarda kızıl pas rengi çizgiler görülebilmekte ve bunlar da demir damarları olup akvaryumda zehir etkisi yapmaktadır.

 
Derleyen Kadir Sakal