Yüzgeç Erimesi

Yüzgeç Erimesi
Yüzgeç erimesi balığın bakteriyel enfeksiyona ya da mantar enfeksiyonuna yakalanması sonucu ortaya çıkar. Çoğu akvaryum balığını etkileyen bu hastalık akvaryumun kirli olmasından, yetersiz bakımdan, stresli ortamdan veya bu hastalığı taşıyan balıkların akvaryuma getirilmesinden kaynaklanır. Enfeksiyona yakalanan balığın yüzgeçlerinde ilk önce yıpranma ve kızarma görülür. Hastalık daha da ilerlediğinde kararma ya da beyazlaşma, yırtılma ve püsküllenme meydana gelir. Balıkta renk değişimi, yeme karşı ilgilisizlik, durgunluk ve uyuşukluk da görülecektir.
Bakımı doğru yapılmayan her akvaryumda görülme ihtimali olsa da, lepistes ve beta balığı akvaryumunda görülme ihtimali daha yüksektir yüzgeç erimesi hastalığının. Çünkü bu balıklar yüzgeç erimesine daha yatkındır. Hastalığa doğru şekilde müdahale edilmezse yüzgeçte kalıcı kayıplara ve ölümlere neden olabilir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için, hastalıklı balık ayrı bir akvaryuma alınarak tedavi edilmelidir.
Yalnız kuyruktaki her hasar yüzgeç erimesi değildir. Balıkların kavgası sonucunda ya da yüzgeç ısıran balıkların marifetiyle de kuyruk hasarları görülebilir. Tedaviye başlamadan önce iyi bir gözlemle kuyruktaki hasarın asıl sebebi tespit edilmelidir.
Yüzgeç Erimesi Sebepleri
Yüzgeç erimesinin en yaygın sebepleri şu şekildedir:
Su değerlerinin uygun olması (su sıcaklığı, sertliği ve pH değeri vb.)
Fazla yem verme sonucu akvaryumda artık yem kalması
Yeterince su değişimi yapılmaması ya da su değişimi yapıldığı halde dip çekimi yapılmaması
Balığın ellenmesi sonucunda vücudunu kaplayan koruyucu mukoza tabakasına zarar vermek
Uyumsuz balıkların bir arada bulundurulması neticesinde ortaya çıkan stres ve yaralanmalar
Azot döngüsünün tam olarak sağlanmış olmaması
Kuyruk Erimesi Tedavisi
1. Hastalıklı balığı farklı bir akvaryumda karantinaya alın. Bir karantina akvaryumu oluşturun ve hasta balıkları buraya taşıyın. Sağlıklı balıklarınızı da ayrı bir akvaryuma taşıyın. Hastalıklı balığınızı taşımakta kullandığınız kepçeyi sağlıklı balıklarınız için kullanmayın. Aksi halde enfeksiyon sağlıklı balıklarınıza da bulaşabilir. Akvaryumun temizlenmesi tedaviyi başlatacaktır. Yüzgeç erimesi başlangıç evresindeyse, temizlik tedavi için yeterli bile olabilir.
2. Akvayumunuzu ve ekipmanları temizleyin.
Akvaryum suyunu ve akvaryum ekipmanlarını tamamen boşaltın.
Akvaryumunuzu ve taban malzemelerini sıcak suyla yıkayın.
Temizlik için sabun benzeri kimyasallar kullanmayın.
Aksesuarları 5-10 dakika sıcak suda bekletin ve bir fırça ile temizleyin.
Bitkilerinizi ılık suda bekletin. Sonrasında bir peçeteye sararak tamamen kurumalarına engel olun.
Akvaryumda kullanacağınız su ile filtrenizi de temizleyin.
3. Akvaryumu klorsuz su ile doldurun. Balıklarınızı akvaryuma koymadan önce suyun sıcaklığını ve pH değerini kontrol edin. Suda amonyak ve nitrit bulunmadığına ve nitrat seviyesinin de kabul edilebilir değerlerde olduğuna emin olun (maksimum 40ppm). Sağlıklı balıklarınızı akvaryuma taşıyın. Balıkları taşırken önce onları akvaryum suyuna alıştırın.
4. Karantinadaki balığınızın tedavisini yapın. Hastalıklı balığınızı uygun ilaç kullanarak ve ilacın prospektüsüne uyarak tedaviye başlayın.
Yüzgecin uç kısmında püsküllenme varsa antibakteriyel ilaç kullanın.
Yüzgecin genelinde erime ve beyazlaşma varsa antibiyotik kullanın. Bu durumda yüzgeçte delikler de oluşabilir.
Akvaryum suyunun temiz olması tedaviyi hızlandıracaktır. Balığınız akvaryum tuzuna dayanıklı ise, örneğin moli balığı, tedaviyi desteklemesi için tuz da kullanabilirsiniz. Tuzu akvaryuma dökmeyin. Suda iyice erittikten sonra akvaryuma ekleyin. Burada kullanılması gereken tuz; deniz akvaryumu tuzu değil, kaya tuzudur. Akvaryumda çöpçü ve vatoz gibi kedi balıkları varsa tuz kullanmayın. Çünkü bu türler tuza karşı hassastır.
5. Fazladan havalandırma sağlayın. Tedavide kullanılan ilaçlar akvaryum suyundaki oksijeni azaltacağı için hava motoru ya da hava taşı ile ekstra havalandırma yapın. Balığınız beta balığı ise havalandırmayı yüksek hızda yapmayın. Aksi halde balığınızda strese sebep olacaktır. Tedaviyi ilaç prospektüsünde belirten süreyle uygulayın. Az uygulanması hastalığın tamamen giderilememesine, fazla uygulanması ise balığın strese girmesine sebep olabilir.
Birkaç gün içinde balığınızın durumunda gözle görülür iyileşme olur. Balığınız yeme ilgi duymaya ve daha aktif yüzmeye başlar. Tedavinin gidişatını daha iyi anlayabilmek için balığınızın her gün fotoğrafını çekebilirsiniz. Hasta balığınızın tamamen iyileştiğini düşünüyorsanız onu ana akvaryuma koymadan önce suya alıştırmayı ihmal etmeyin. Son olarak hastalığın tekrarlamaması için de gerekli tedbirleri alın.
Sık Sorulan Sorular
  • Kuyruk erimesi antibiyotik ile tedavi edilir mi?
Kuyruk erimesi kirli sudaki gram-negatif bakteriler yüzünden ortaya çıkar. Bakterilerin balığın kuyruğunu yemesi ile birlikte ikincil enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Örneğin açılan yaralara mantar yerleşir. Bakterileri antibiyotik ile tedavi etmek mümkündür. Ancak ikincil enfeksiyonlar varsa, ayrıca tedavi edilmeleri gerekir.
  • Kuyruk erimesi metilen mavisi ile tedavi edilir mi?
Metilen mavisi bakteriyel, fungal ve paraziter hastalıkların tedavisinde oldukça faydalıdır. Kuyruğu eriyen balık, birden fazla enfeksiyona maruz kalabildiği için, metilen mavisi ile tedavi uygulamak mantıklı olacaktır.
  • Kuyruk erimesi tuz tedavisi nasıl olur?
Lepistes, kılıçkuyruk, moli ve plati gibi bazı balık türleri az miktarda tuza dayanım gösterir. Bu sayede ilaç tedavisi tuz ile desteklenebilir. Tuz suda eritildikten sonra akvaryuma karıştırılmalıdır. Tedaviye destek olup, iyileşme sürecini kolaylaştıracaktır. Ancak tuz tedavisi her balık türü için uygun değildir. Örneğin beta balığı ya da vatoz balığı için tuz kullanılmaz..
Alıntıdır