Metilen Mavisi

Metilen Mavisi
Bu yazımızda metilen mavisi nedir?
Kullanım alanları nelerdir?
Ne kadar kullanılmalı gibi sorularınıza cevap bulacaksınız. Kendi tecrübelerinizi paylaşmak isterseniz yazımıza yorum yapabilirsiniz. Şimdi isterseniz sözü daha fazla uzatmadan metilen mavisi hakkında genel bilgi vermeye başlayalım.
Akvaryum balıklarının hayatı söz konusu olduğunda, doğru ilacın kullanımı büyük önem arz eder. Metilen mavisi bu ilaçlardan biridir ve bakteriyel hastalıklar ile parazitler dahil olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Oldukça güvenilir bir kimyasal olsa da, kullanımının bazı riskleri vardır ve her hastalığın tedavisinde etkili değildir.
Kullanımı genellikle banyo şeklinde olur. Yararlı ya da zararlı bakterilere ve diğer mikro organizmalara ayırt etmeksizin zarar verir. Bu yüzden akvaryuma damlatılması pek tavsiye edilmez. Karantina akvaryumunda ya da banyo şeklinde uygulanmasında fayda vardır.
Bazı durumlarda metilen mavisini ana akvaryumda uygulamak gerekir. Bu durumda çok dikkatli olunmalı, kullanımı konusunda uzman tavsiyesi alınmalıdır. Mevcut filtredeki yararlı bakterilerin ölmemesi için filtre sökülmeli ve farklı bir akvaryumda çalıştırılmalıdır.
En iyisi ürünü edindikten sonra paketinde anlatıldığı şekilde uygulamaktır. Ancak bu konuda biraz yardımcı olabiliriz. Metilen mavisinin tatlı ve tuzlu su akvaryumlarında kullanımı farklı olur. Akvaryuma doğrudan uygulandığında genellikle her 40 litre suya 1 damla ya da 1 çay kaşığı toz ilaç uygulanır. Toz halinde ilaç kullanılacaksa, önce suda eritilmesi sonra akvaryuma koyulması gerekir.
İlacı kullanmaya başladıktan sonra akvaryumu gözetim altında tutun. 3-4 gün sonra suyun çeyreğini değiştirin. Metilen mavisi patojenleri azaltmakta oldukça başarılıdır. Ancak parazitleri tamamen temizleyemeyebilir. Bu nedenle mevcut hastalığı tedavi etmesi için farklı bir ilacı kullanmanız gerekebilir.

Metilen Mavisi Kullanım Alanları

Metilen mavisi daha çok mantar sporlarının balık yumurtalarına bulaşmaması için tercih edilir. Amonyak ve nitrit zehirlenmesi için de kullanılabilir. Bir diğer yaygın kullanım alanı paraziter rahatsızlıklardır.
Nitrit zehirlenmesinde balığın solunum hızı artar, solungaçları kahve rengine bürünür ve solungaçları hızlı hareket eder.
Amonyak zehirlenmesinde balığın solunum hızı artar ve solungaçları kızarır ya da morarır. Hareketsizleşen balık akvaryumun dibinde yatabilir ve vücudunda kızarıklıklar oluşabilir.
Ichthyophthirius Multifiliis paraziti beyaz benek hastalığına sebep olur. Balığın vücudunda tuz tanelerine benzeyen benekler şeklinde kendini belli eder. Parazitten rahatsızlık duyan balık kendini etrafa sürtmeye başlar.
Oodinium Pilularis paraziti kadife hastalığına neden olur. Balığın vücudunda ince taneli toz tabakası oluşturur. Toz tanelerinin rengi grimsi sarı ya da sarıdır. Bu sebeple pas hastalığı ya da altın tozu hastalığı olarak da adlandırılır.
Gaz kesesi rahatsızlıklarında da fayda sağlayabilir metilen mavisi. Bu rahatsızlığa maruz kalan balık kendini doğru tutamaz. Örneğin ters döner ya da kuyruğunu kafasının üzerinde tutar.
Stres azaltıcı etkisi de vardır metilen mavisinin. Özellikle taşınma esnasında yaşanan stresi azaltmakta fayda sağlar.
Metilen mavisi yengeç, karides ve salyangoz gibi kabuklu canlıların olduğu akvaryumlarda kullanılabilir. Ancak yine de ilk kullanımda yan etkilerinin gözlemlenmesi gerekir. Canlı bitkilerin olduğu akvaryumlarda kısa süreli kullanılmalıdır. Çünkü bitkiler için zararlıdır.
Tetrasiklin ve eritromisin ile beraber kullanılmamalıdır. Su düzenleyici ürün kullanıldığında, metilen mavisini uygulamadan önce 30 dakika beklemek gerekir. Karbon filtre kullanılması ilacın etkisini azaltır. Bu yüzden metilen mavisinin ya da herhangi başka bir ilacın kullanıldığı akvaryumda karbon filtre bulundurulmamalıdır.

Metilen Mavisi Kullanımı

Balık yumurtalarında mantar hastalığı olmaması için metilen mavisi aşağıda anlattığımız şekilde kullanılabilir.
Varsa karbon filtre akvaryumdan çıkarılır. Yerine mekanik filtre yerleştirilir.
Her 40 litre suya 1 çay kaşığı metilen mavisi eklenir. İlaç konsantrasyonu 3 ppm civarında olacaktır.
İlacın tek dozda uygulanması yeterli olur. Yumurtadan çıkan balıklar için serbestçe yüzmeye başladıklarından sonra 3 gün, canlı doğuran balıklar için 2 gün daha kullanılmalıdır.
Balıkları dış parazitlerden ve mantar hastalığından korumak için aşağıdaki şekilde uygulama yapılabilir. Tuzlu su balıklarında nitrit veya siyanür zehirlenmesi halinde de bahsedeceğimiz yöntem uygulanabilir.
Karbon filtre çıkarılarak, yerine mekanik filtre koyulur ve tedavi sürecinde karbon filtre akvaryumda bulundurulmaz.
Her 40 litre suya 1 çay kaşığı metilen mavisi eklenir ve tedaviye 3-4 gün devam edilir.
%25 su değişimi yapıldıktan sonra karbon filtre akvaryuma koyulabilir.

Metilen Banyosu

Mantar ya da parazit tedavisi veya siyanür zehirlenmesi için balıklara metilen banyosu yaptırılabilir.
Hasta balığın içine sığabileceği kadar büyük ve metal olmayan bir kap edinilir.
Her 10 litre suya 4-5 çay kaşığı ilaç eklenir. İlacın konsantrasyonu yaklaşık 50 ppm olacaktır. Bundan daha fazla olması tavsiye edilmez.
Balık metilen banyosuna daldırılır ve en fazla 10 saniye bekletilir. Daha sonra akvaryumuna geri koyulur.
Metilen mavisinin bazı istemeyeceğiniz etkileri olacaktır akvaryumunuzda. Bunlardan birisi akvaryum silikonunun kalıcı olarak mavi renge bürünmesidir. Gözenekli kayalar, mercanlar ve ağaç parçaları tarafından da emilir ilaç. Bu yüzden dekorların olmadığı çıplak akvaryumda uygulanmasında fayda vardır. Yani ayrı bir karantina akvaryumu kurmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede asıl akvaryumunuzun gösterişi kaybolmamış olur.

Sık Sorulan Sorular

Metilen mavisi faydaları nelerdir ?
Metilen mavisi mantarı balık yumurtalarından uzak tutmak, amonyak ve nitrit zehirlenmesini önlemek, beyaz benek ve kadife hastalıklarını iyileştirmek, solungaç paraziti ve protozoa gibi bazı sucul parazitlerden kurtulmak için kullanılabilir.
Metilen mavisi yerine ne kullanılabilir ?
Mantarla mücadele etmek için malahit yeşili kullanılabilir. Ancak hassas balık türlerinde metilen mavisi kullanılması tavsiye edilir. Beyaz benek ve kadife hastalıkları ile solungaç paraziti için hastalığa özgü üretilen ilaçlar bulunur.
Metilen mavisi kaç damla kullanılır ?
Akvaryumdaki her 40 litre suya 1 çay kaşığı (5 ml), banyo şeklinde uygulanacaksa 10 litre suya 4-5 çay kaşığı kullanılabilir. Yine de ilacın kullanım prospektüsüne riayet etmekte fayda vardır.
Alıntıdır.