Mercan Renklendirme

Mercan renklendirme
Çoğu akvaryumcu, tanklarında renkli mercanlar bulundurmak veya tutmak konusunda çok endişelidir. Aşağıda mercan renklenmesinin doğasının çok kısa bir özeti verilmiştir.
Mercanlar, hayvan polipleri ve topluca zooxanthellae olarak adlandırılan tek hücreli protistlerin (dinoflagellatlar) birçok türünün veya birkaç türünün bir veya birkaç türü arasındaki bir simbiyozdur.
Zooxanthellae’nin rengi altından koyu kahverengiye kadar değişebilir. Polip olmayan besin bolluğuna, özellikle konakçıları tarafından sınırlandırılan nitrojene yanıt olarak çoğalırlar. Ayrıca, sırasıyla daha düşük veya daha yüksek ışık seviyelerine yanıt olarak onları daha koyu veya daha açık yapan pigmentler üreterek foto iklimlendirme yapabilirler. Genel olarak, düşük ışık ve / veya yüksek besinler zooksantella çoğaldıkça ve / veya ışıkla iklimlendirildikçe mercanın daha koyu kahverengi olmasına neden olacaktır.
Mercan poliplerinin (sans zooxanthellae) da kendi hayvan pigmentleri vardır. Tubipora musica, Heliopora coerulea ve Pocilloporids’in iskeletinde oluşanlar gibi ışıkla ilişkili olmayan pigmentler vardır. Ayrıca, Dendronephthya spp. Gibi yumuşak mercanlarda iskelet skleritlerinin canlı parlak renkleri vardır. ve Scleronepthya spp. Gorgonlarda, genellikle eksenel çubuklarında renkli iskelet elemanları da oluşur.
Ayrıca, pek çok azooksantellat mercanın dokularında bulunanlar gibi, çoğu mercan resiflerinde bulunmayan renkli doku pigmentleri de vardır. Tubastraea spp., Diodogorgia nodulifera, Swiftia, çoğu Pasifik deniz hayranı vb.
Son olarak ve akvaryumcuların ilgisini çekmesi en muhtemel olan ışıkla ilgili floresan proteinlerdir. Bazı mercanlar bunları yüksek ışığa tepki olarak üretirler ve Pocillopora damicornis’in bazı pembe morfları ve Acropora spp. Trachyphyllia geoffroyi, Cycloseris spp.
Son zamanlarda, bazı türlerin şu anda bilinmeyen bir nedenle onları ürettiği görülmüştür.
Bir türün her kolonisinin aynı ışık koşulları altında flüoresan protein üretimi açısından aynı tepkiyi vermemesi gerçeği de ele alınan belirli genetik bileşenlerin olduğunu düşündürür.
Bu nedenle mercanların genel renklendirilmesi, genetiğin, ışıkla ilişkili floresan proteinlerin, diyetle türetilen veya metabolik olarak üretilen doku ve iskelet pigmentlerinin karmaşık bir fonksiyonudur ve bunların, zooksantella (a hem ışık hem de besinlerin işlevi, öncelikle).
Resif mercanlarının çoğu kahverenginin tonlarıdır ve en yaygın olanı, muhtemelen turuncu, ardından kırmızılar, maviler ve sarılar olmak üzere en yaygın olanıdır. Bir akvaryumcunun mercanların rengini korumak için uyması gereken kurallar yoktur. Bir ortamda (tank veya resif) tek renkli olmalarının nedenleri şu anda bulundukları yerde olmayabilir ve bu koşulların geçmişi olmadan çoğaltılması çok zor olabilir.
Genel olarak, düşük besinler ve yüksek ışık, muhtemelen onları üretmek için genetik mekanizmaya sahip olan hortum mercanlarında parlak renkli yüksek ışıkta floresan proteinlerin üretimine izin verecektir. Hangilerinin ifade edildiğini (mavi, yeşil, turuncu, vb. Muhtemelen bu noktada tahmin etmek mümkün değildir). Düşük besinler ve düşük ışık, bu mercanlarda düşük ışıkta floresan proteinlerin, onları üretmek için genetik mekanizma ile ifadesine izin verecektir.
Yüksek besinler muhtemelen zooksantella’nın çoğu durumda koyu kahverengiye dönüşmesiyle maskeleme etkisine neden olacaktır.

Bildiğim kadarıyla polip boyutu ile renklenme arasında hiçbir ilişki yok. Diğer bir deyişle, ışıkla ilgili floresan proteinler “SPS” mercanlarına veya “LPS” mercanlara özgü değildir ve her ikisinde de yüksek ve düşük ışık flüoresansının neredeyse sınırsız örnekleri vardır.

Derleyen Kadir Sakal