GÖZ FUNGUSU

GÖZ FUNGUSU

Balıklarda Göz Fungusu Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Balıklarda fungus (mantar) hastalığı göz ve ağız çevresinde görülebilmektedir. Ancak en çok göz bölgesinde görülmektedir. Göz Fungus’u hastalığı bir çeşit mantar hastalığıdır. Tedavi edilmez ve önemsenmez ise ölümcül olabilmektedir. Bununla birlikte tedavisi de kolaydır. Balığın göz bölgesinde, gözün üzerinde şeffaf bir tabaka oluşur. Bu tabaka insanlarda görülen katarakta benzer bir beyaz ve şeffaf bir katmandır.
Göz fungusu fark edilir edilmez balığı ayrı bir akvaryuma ayırmakta fayda vardır. Çünkü mantar hastalığı diğer balıklara da geçebilmektedir
Balıklarda fungus (mantar) hastalığı göz ve ağız çevresinde görülebilmektedir. Ancak en çok göz bölgesinde görülmektedir. Gös Fungus’u hastalığı bir çeşit mantar hastalığıdır. Tedavi edilmez ve önemsenmez ise ölümcül olabilmektedir. Bununla birlikte tedavisi de kolaydır. Balığın göz bölgesinde, gözün üzerinde şeffaf bir tabaka oluşur. Bu tabaka insanlarda görülen katarakta benzer bir beyaz ve şeffaf bir katmandır.
Göz fungusu fark edilir edilmez balığı ayrı bir akvaryuma ayırmakta fayda vardır. Çünkü mantar hastalığı diğer balıklara da geçebilmektedir.
Göz Fungusu Nasıl Tedavi Edilir?
Yapılması gereken ilk tedavi yöntemi, akvaryumcularda metilen mavisi ya da mavi mürekkep olarak satılan ilacın bir pamuk yardımı ile balığın hastalıklı gözüne sürülmesi ile yapılmaktadır. Metilen mavisi bir parça pamuğa 2-3 damla damlatıldıktan sonra, balığın gözüne yavaş yavaş dokunularak mavi mürekkebin balığın gözüne bulaşması sağlanır. Metilen mavisi sürüldüğünde balığın gözü boyanacak ve mavi renk alacaktır bu durum normaldir ve zamanla mavilik geçecektir. Metilen mavisi yani mavi mürekkep ile yapılan bu tedavi genellikle sonuç vermektedir. Hastalığın derecesine göre 2-3 gün, günde 1 defa balığın gözüne metilen mavisi sürülerek göz fungusu geçirilebilmektedir. Balığın gözündeki tabakanın kaybolduğu görüldüğünde, balık diğer balıkların yanına alınabilmektedir.
Metilen mavisini, göze sürmek yerine balığın bulunduğu akvaryumdaki suya metilen mavisini yoğun bir şekilde damlatarak da tedavi edebilirsiniz. Ancak mavi mürekkebi suya damlatmak yerine doğrudan balığın gözüne sürmek çok daha etkili bir tedavi yöntemidir. Hastalığın ilerlemiş olduğu ve gözün şiştiği durumlarda kesinlikle doğrudan göze sürülerek tedavi edilmesi önerilmektedir.
Eğer göz fungusu (göz mantarı) ileri derecedeyse ve yapılan metilen mavisi etki göstermediyse, balığın gözüne gümüş nitrat sürülür. Gümüş nitrat, çözelti olarak satılmaktadır. Gümüş nitrat göze sürüldükten sonra, %1 oranında potasyum di cromata batırılmış pamuk ile balığın gözü silinir. Bu işlemden sonra balığın gözü kırmızı bir renk alacaktır. Bu durum normaldir, metilen mavisindeki gibi bir süre sonra kırmızı renk geçecektir. Gümüş nitrat, zehirli bir maddedir ve bir eldiven yardımı ile elinize temas etmeden sürmeniz gerekmektedir. Ayrıca gümüş nitrat, zehirli olmasının yanında temas ettiği yeri de boyamaktadır. Tırnaklarınızı boyar ise tırnaklarınızdan boyası çıkmayacaktır.
Ancak bu tedavi, ilerlemiş ve balığın gözünün bembeyaz ve yerinden fırlayacakmış gibi olduğu durumlarda kullanılmalıdır. İlk önce metilen mavisi denenmeli eğer fayda sağlamazsa gümüş nitrat tedavisine geçilmelidir
Eğer balığı ayıracak bir akvaryumunuz ya da geçici olarak koyabilecek bir kovanız yok ise, balığı akvaryumdan yakalayıp gözüne pamuk yardımı ile metilen mavisini sürüp tekrar akvaryuma koyarak ve bu işlemi hastalık geçene kadar hergün yaparak da tedavi edebilirsiniz. Ancak ayırma imkanınız varsa mutlaka balığı ayırmanız tavsiye edilmektedir

Alıntıdır