Bemiks Nedir?

Bemiks Ampul:

Genel yapısı itibariyle insan sağlığında kullanılan Bemiks Ampul içeriğindeki Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B6, D-Pantenol, Niasinamid kompleksi ile vitamin eksikliğinin önlenmesi veya eksik vitaminin yerine konabilmesi için kullanılır. Ampul formundaki ürün, ağız yoluyla vitamin alınamaması durumunda enjeksiyon olarak vitamin desteğinin sağlanması için kullanılmaktadır. Akvaryum balıklarında da insanlar gibi vitamin eksikliği durumlarında ya da tedavi sonrasında destekleyici olması için kullanılmaktadır.

Bemiks Ne İçin Kullanılır?

Akvaryum bemiks ampul kullanımı konusunda genel düşünce; bemiks ampulün içeriği itibariyle B vitamini desteğinin, balıkların mukoza ve deri sağlını desteklediği yönündedir. Aslına bakılırsa, içerdiği vitaminler göz önüne alındığında bemiks ampul balıklara faydası tartışılmaz olan etkili bir b vitamini kompleksidir. B vitamini ve türevleri yapılarına bağlı olarak balıkların deri sağlığı, hücre gelişimi konusunda ve stres üzerinde etkilidir.
Balık yetiştiricileri ve akvaryum hobicileri tarafından periyodik olarak belirli aralıklarla balık sağlığını destekleyici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca özellikle beyaz benek, mantar gibi hastalıkların ardından balık üzerinde hasara uğrayan deri ile deriyi kaplayan koruyucu mukoza tabakasının toparlanması amacıyla kullanılmaktadır.
Nasıl ki insan sağlığında cilt üzerinde oluşan hastalıklarda kullanılan ilaç ve merhemlerin içerisindeki B vitamini destekleyici olarak kullanılıyor ise; balıklar üzerinde de B vitamini konusunda Bemiks vitamini destekleyici niteliktedir.
“Akvaryumda Bemiks Ne İçin Kullanılır?” sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Lakin balıklar üzerinde, Bemiks ampul kullanımı ya da diğer B vitamini türevlerinin olumlu katkı sunduğu yönünde tecrübelere dayalı olarak verilen bilgiler, tıbbi anlamda kesinlik arz etmemektedir. Bu noktada vitaminin kullanımı konusunda, balıklar üzerindeki etkileri referans alınmaktadır.
Karidesler, salyangoz türleri ve diğer omurgasızlar üzerindeki etkileri bilinmediğinden omurgasız canlıların beslendiği akvaryumlarda kullanılmaması gerekir. Ancak hastalık sürecinin ardından balıklarınız deri ve mukoza dokusunda ciddi hasarlar olması durumunda B vitamini kullanmanız gerekirse; Bemiks vitamin desteğinin karantina akvaryumunda sağlanması ya da omurgasızların akvaryumdan ayrılmasının ardından kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Bemiks Nasıl Kullanılır?

Akvaryumda Bemiks kompoze kullanımı ve b vitamini desteği sağlamak konusunda çeşitli görüşler bulunmaktadır. Bu görüşler arasında, akvaryum balığı yetiştiricileri ve hobiciler tarafından en çok tercih edilen iki yöntem suya direkt olarak uygulama ve yeme takviye yaparak beslenme anında uygulamadır. Kimilerine göre suya direkt olarak uygulanan BEMIKS Ampul balık mukozası ve derisi tarafından emilmektedir. Bazı yetiştiriciler arasında ise su içersinde balıklar tarafından B vitamini emilimi pek mümkün olmadığından, yeme takviye edilerek uygulanmasının daha etkili olduğu görüşü hakimdir.

Akvaryumda Bemiks Kullanımı

Bemiks Ampul, akvaryum suyuna direkt olarak uygulanırken belirlenen ölçü 100  litre başına 1 ampul (2ml.) olacak şekilde belirlenmiştir. Araştırmalarımızda yetiştiriciler tarafından en fazla vurgulanan husus, akvaryum suyuna uygulamasında vitaminin ışıkla temasından kaçınılması gerektiğidir. Işıkla temas eden vitamin içeriğinin etkisini yitirdiği, uygulamadan yeterince verim alınamadığı bildirilmiştir. Bu noktada vitamin desteği uygulamasının ışıklar kapalı iken yapılması daha doğru olacaktır.
Kullanmadan önce ampulün kapağını kırarken, işaretli noktası kendinize bakacak şekilde talimatları doğrultusunda kırabilirsiniz. Sonrasında suya doğru hafif bir silkeleme hareketiyle damlatarak şişe içerisindeki vitaminin tamamı boşalacak şekilde akmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca daha kolay olması açısından enjeksiyon iğnesi vasıtasıyla şişe içerisindeki vitamini çekerek, akvaryuma uygulayabilirsiniz.

Balık Yemi ile Bemiks Kullanımı

Yem üzerinde Bemiks Ampul uygulamasında ise balıklarınız tarafından en çok sevilen yemi kullanabilirsiniz. Kullanacağınız yemin toz yemden ziyade tablet, pul, stick, granül ve cips formda yemler olması önerilmektedir. Uygulama yapılacak balık yeminden balıklarınızın tüketebileceği miktar kadarı alınarak bir küçük bir kaseye konulur. Sonrasında kuru yemlerin üzerine vitamin damlatılır.
Önceki bilgilerde aktardığımız üzere ışıkla temasından kaçınılması gerektiğinden, vitamin uygulaması yapılan yemler karanlık bir dolap içerisinde konularak bir süre (10-15 dk.) bekletilir. Bekletilmesindeki amaç, kuru yemin vitamin sıvısını emmesini sağlamaktır. Bekleme sürecinin hazır hale gelen yemler ile balıklarınızı besleyebilirsiniz.
Vitamin takviyeli yemin balıklar tarafından kabul edilmesini sağlamak amacıyla balıklarınızı bir öğün aç bıraktıktan sonra uygulayabilirsiniz. Ayrıca mevcut şartlarınız dahilinde, uygulamanın mümkünse öğleden sonra hafif gün ışığı olan saatlerde ve akvaryum ışığını açmadan yapılmasının daha etkili olduğu bilinmektedir.
Bemiks Ampul içeriğinin yemleme ile uygulanmasında diğer bir yöntem canlı yemleri kullanmaktır. Canlı yem olarak tercih sık tercih edilenler ise artemia ve su piresidir. Tuzlu sudan süzülerek ayrılan artemia ya da su piresinin bulunduğu su kabı içerisine ampul boşaltılarak yarım saat kadar bekletilir. Bekleme süresinde canlı yem organizmaları tarafından vitamin içeriği bünye içerisine alınır. Süre dolduktan sonra canlı yem süzülerek balıkların beslenmesi sağlanır.
Akvaryumda  B vitamini desteği konusunda hangi uygulama tercih edilirse edilsin, uygulamanın belirli periyotlarda gerçekleştirilmesi çok sık tekrarlanmaması tavsiye edilmektedir. Ortalama ayda bir kez vitamin takviyesi sağlanması yeterli olacaktır. Gereğinden fazla vitamin uygulaması, balık sağlığını olumsuz etkileyebileceği gibi akvaryum su değerlerini bozabilir ve istenmeyen alg gelişimine neden olabilir. Bu nedenle akvaryumda vitamin veya ilaç uygulamalarında yeterince araştırma yapılması, gereğinden fazla dozlardan kaçınılmalıdır.
Alıntıdır