Balık Kenesi Hastalığı

Balık Kenesi Hastalığı
Akvaryum kenesi olarak bilinen canlılar aslında suda yaşayan kabuklulardandır. Bunlar balık biti veya argulus ismi de verilmektedir.Bu küçük canlılar doğada 3-4 ay yaşarlar. Çok hızlı çoğalırlar. Bulundukları su içerisinde sömürecekleri bir balık bulunmasada uzun zaman yaşayabilirler.
Kesinlikle insanlara bir zararı yoktur. Su dışarısına çıktıklarında 3-4 saat içerisinde ölürler.
Balık kenesi normal hayvan keneleri gibidir ince uzun bir delici burnu vardır ve buradan vucuttaki kanı ve sıvıyı emerek beslenir. Balığın büyüklüğü ve dayanıklılığı ile de doğru orantılı olan ölme süresi genellikle balığı yıprattıktan sonra çok uzun sürmeyecektir.
Akvaryum balığımızda kene olduğunu nasıl anlarız?
Akvaryum kenesinin birçok türü bulunmakla birlikte 5 mm ile 13 mm arasında değişir boyları. Gözle görülebilecek büyüklükte olması tespiti konusunda büyük kolaylık sağlar. Bu yüzden akvaryum içerisinde ki balıklarımızı dikkatli gözlemlemeli ve kene olup olmadığını sıkça kontrol etmeliyiz. Dış gözle olarak ise balık genellikle bitki ve taşlara sürtünerek kurulmaya çalışır ve kısa zaman içerisinde balık üzerinde iştahsızlık ve zayıflama görülür.
Bu hastalığın veya parazitin diğer hastalıklardan farkı diğer hastalıklarda vucut direnci zayıflayınca hastalık balığı sarıyor. Fakat bunda öyle bir durum söz konusu değildir. Çok sağlıklı bir balıkta bile kene olması durumunda balık ciddi zayıflar ve ölür. Bu hastalık genellikle sazansı türlerde ve japon balıklarında sıkça rastlanır.  Gambusya ve melek balıkları ise bu keneleri yem olarak tüketirler.
Balık kenesi nasıl bulaşır
Akvaryum içerisinde balık kene bulunmuşsa büyük ihtimal ile ya dışarıdan almış olduğunuz balık üzerinden gelir veya yumurtaları bir şekilde ortama gelmiştir.
Balığınıza balık kenesi bulaşmış ise alınacak tedbirler
1-Kenenin bulaştığı balık büyük ise balığı kepçeyle ıslak bir havlu üzerine alarak 1 dk dan fazla durdurmamak şartıyla cımbız yardımıyla kene çıkarılır. Yaralı bölge saf metilen ile temizlenir.Bu işlem 2-3 gün pansuman olarak devam edilir.
2-Büyük akvaryumlarda bu kenelerden çok fazla ve kurtulmak isteniyorsa ilaç kullanmak şarttır.  Bu amaçla trichlorfon, pyrethrum, masoten, atebrine gibi kimyasallar kullanılır.
Akvaryum vakalarında bitleri ayırmak kolay olmuyorsa; En ideal madde potasyum permanganattır.  Litre başına 10 mg, 30 dakika boyunca uygulanır. Ya da litre başına 20 gr tuz atılır, tuz banyosu yaptırılır. Uygulamalar sonrası, bitler ya balıktan ayrılacak ya da daha kolay temizlenmesini sağlayacaktır.
Yinede kenenin bulaşmış olabileceği yumurta bırakmış olabileceği düşüncesiyle bütün ekipmanların temizlenmesinde fayda vardır.
Alıntıdır