Aşırı Yüksek veya Düşük Magnezyumun Tehlikeleri

Aşırı yüksek veya düşük magnezyumun tehlikeleri
Bazı akvaryumcular, magnezyum seviyeleri için herhangi bir test yapmadan akvaryumlarına magnezyum takviyesi ekliyorlar. Bu potansiyel olarak tehlikeli bir uygulamadır. Doğal deniz suyu magnezyum konsantrasyonunun deniz organizmaları üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğuna dair hiçbir kanıta işaret edemem. Bununla birlikte, doğal deniz suyundan daha yüksek magnezyum konsantrasyonlarının deniz organizmalarına zarar verebileceğine dair kanıtlar vardır.
Magnezyum tuzları uzun yıllardır istiridye ve diğer kabuklu deniz hayvanlarında “kimyasal ayırma yardımcısı” olarak kullanılmaktadır. Magnezyum klorür ayrıca inci istiridye kültüründe gevşetici veya anestezik olarak kullanılır. Gevşeme derecesi doza ve zamana bağlıydı. Daha yüksek magnezyum klorür konsantrasyonları ve daha uzun maruz kalma süreleri, kalıcı gevşeme gösteren bireylerin sayısını artırdı. 30 dakika kadar kısa süreler boyunca deniz suyundan yalnızca altı kat daha fazla magnezyum konsantrasyonlarına maruz kalan hayvan gruplarında önemli gevşeme gözlemlendi.
magnezyum tuzlarının Ostrea edulis için ucuz bir anestetik ajan yaptığını gösterir . Tarak için anestezik ajanlarla ilgili çalışmalarda, Pecten fumatus , Heasman ve ark. (1995) 0.31 molarda magnezyum klorürün iyi bir anestetik olduğunu buldu. Bununla birlikte, aynı dozda magnezyum sülfat, magnezyum katkı maddesi olarak magnezyum sülfat heptahidrat (Epsom tuzları) kullanan kişiler için ilginç ve ilgili olabilecek bir bulgu olan, anestezi sonrası aşırı mortaliteye neden olmuştur.
Doğal deniz suyundan önemli ölçüde daha düşük magnezyum konsantrasyonlarının birçok deniz organizmasının gelişimini olumsuz etkileyebileceği de bilinmektedir. magnezyum içermeyen veya yarı deniz suyu konsantrasyonlarında magnezyum içeren sentetik kültür ortamlarının , evrensel olarak gerekli olmamasına rağmen , larva yunus balıklarının ( Coryphaena hippurus ) gelişimini bozduğunu göstermiştir .
Aynı yazar ayrıca, kefal gelişiminde magnezyumun özellikle önemli olmadığını göstermiştir (Lee ve Hu 1983). Bu iki çalışmanın yan yana gelmesi, deniz suyundaki büyük ve küçük iyonların önemi hakkında muhafazakar yargılarda bulunmanın önemini vurgulamaktadır.

Nispeten az sayıda çalışma, magnezyumun doğal deniz suyu konsantrasyonlarından çok daha yüksek ve daha düşük etkilerini araştırmıştır. Bunun incelendiği nispeten az sayıda bilimsel çalışmaya dayanarak, akvaryumumuzu mümkün olduğunca doğal deniz suyu magnezyum konsantrasyonlarına yakın bir seviyede tutmak akıllıca görünmektedir.

Derleyen Kadir Sakal