Akvaryumlarda Ağaç Kullanılması

Akvaryumlarda Ağaç:

Akvaryumda Kullanılabilecek Ağaçlar: Akvaryum tasarımında kum ve kayalar gibi ana tasarım objelerinden biri de ağaçtır. Petshop’lardan mangrowe, mopani, yati kökü gibi 3-4 farklı türde ağaç bulmak mümkün. Ancak görünüş itibari ile bu ağaç türleri eğer tasarımınıza uymazsa ve/veya ekonomik bir bitkili akvaryum kurmak istiyorsanız doğal malzemeleri kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak doğadan toplayacağınız her ağaç türü bitkilerinize uygun olmayabilir. Tankınızın suyuna yapacağı bazı salınımlar canlılarınızı olumsuz etkileyebilir, hastalanmasına sebep olabilir. Doğadan ağaç topladığınızda aşağıdaki ağaç türlerini güvenle akvaryumunuzda kullabilirsiniz:

Akvaryumda Kullanılabilecek Ağaçlar Listesi

Dişbudak Ağacı Odunu ve Kabuğu (Ash Wood and Bark)

Bambu (Bamboo)
Mantar Meşesi Kabuğu (Cork Bark)
Hindistan Cevizi (Coconut)
Kocayemiş Ağacı ve Kabuğu (Madrona Wood and Bark)
Mopani (Mopani)
Akçaağaç Odunu ve Kabuğu (Maple Wood and Bark)
Üzüm Ağacı Odunu (Grape Wood)
Köknar Ağacı Kabuğu (Fir Bark)
Hurma Ağacı (Date Palm)
Kaktüs İskeleti (Cactus Skeleton)
Bataklık Servisi (Bald Cypress)
Çınar
Söğüt
Yeni Dünya
Dut
Kayısı
Elma

Tespih Ağacı

Akvaryumda Kullanılmaması Gereken Ağaçlar Listesi

Çam

Köknar
Sedir
Ladin
Selvi
Melez
İncir
Yalancı Karabiber Ağacı
Doğadan, akvaryumda kullanılabilecek ağaçları bulduktan sonra doğrudan kesinlikle akvaryumunuzda kullanmayın. Uzun süre doğada bulunan bu ağaçlar bir çok paraziti de beraberinde getirebilirler. Bu yüzden hem tuttukları ve suyunuzu sarartacak tanin maddesinden arındırılması hem de sterilizasyonu için bu ağaçları su berraklaşıncaya kadar kaynatmanızı tavsiye ederiz. Böylece ağaç lifleri de genişleyip su alacak duruma gelir ve suyun içinde batabilirler. Su üzerinde yüzen bir ağaç ile tahmin edersiniz ki tasarım yapılamaz.
Bir diğer yöntem ise Cadence marka 100 kat vernik diye hobi marketlerde satılan suya dayanıklı vernik ile ağaçlarınızı kaplayabilir ve suyla temasını kesebilirsiniz.

Son olarak, tasarımınızı tamamlamak için ağacınıza moss, fern ve anubias gibi bitkileri yapıştırıcı ile tutturabilir veya misina ile bağlayabilirsiniz

Alıntıdır